Opieka nad grobami Radom i okolice Sprzątanie grobów

Idź do spisu treści

Menu główne

Jak wyczyścić marmurowy grobowiec, praktyczne porady

Opublikowany przez w Praktyczne porady · 30/3/2012 14:41:32
Tags: czyszczeniemyciegrobowcagrobówsprzątanienacmentarzucmentarz

Jak czyścić marmurowy grobowiec?

Czy to grobowiec z marmuru, granitu czy lastriko, przystąpnienie do pracy oraz jej etapy wyglądają podobnie, trzeba tylko użyć odpowiednich środków do odpowiedniego rodzaju, zwrócić uwagę, czy nasz środek nie jest czasem szkodliwy dla danego czyszczonego materiału.

Do czyszczenia marmuru polecamy środki "Sidolux", działają doskonale, i są dość uniwersalne, nie ma tak jak w przypadku innych firm czterdziestu różnych rodzajów, tylko kilka. Z całej palety różnych środków, Sidolux ma też doskonałe środki do pielęgnacji drewna, drewniach i innych powierzchni.
Do czyszczenia grobowca z marmuru, używamy środka o nazwie "Sidolux Aktywny Zmywacz do nagrobków ", to środek w atomizerze, dzięki czemu łatwo nałożymy go ( a raczej natryśniemy ) na czyszczoną powierzchnię.

Wpierw jednak warto przyjrzeć się stanowi nagrobka, bo jeśli jest bardzo pokruszony, i powierzchnia łatwo odpada, odłupują się kawałeczki nagrobka, to czyszczeniem możemy tylko pogorszyć sprawę, w takim wypadku lepiej najpierw zlecić naprawienie lub wzmocnienie, wyspecjalizowanej firmie.
Jeśli płyta nagrobka jest w miarę cała, polewamy ją najpierw wodą, aby nawilżyć kamień, następnie drewnianą skrobaczką usuwamy wszelkie przyrośnięte, narośnięte z biegiem czasu, przyczepione do nagrobka mchy, grzyby, huby. Dobrze jest używać do tego drewnianej a nie popularnej plastikowej skrobaczki, bo plastik może zostawiać na kamieniu ślady, które potem jest trudno usunąć.

Następnie spłukujemy wodą, po czym atomizerem natryskujemy środek, najbardziej zwracając uwagę, na dobre nawilżenie najbardziej zaatakowanych przez mchy, plamy, rdzę miejsca. Całość pozostawiamy na kilka minut, po czym czyścimy miękką szmatką, kolistymi ruchami, po czym znowu spłukujemy wodą. Zamiast szmatki, możemy użyć szczotki (ostrożnie, by nie zostawić porysowań).

Często spotyka się poradę, że marmuru nie należy czyścić częściej niż raz na półtora roku, jednak wiele porad mówi też o kilku razach w roku, więc trudno powiedzieć komu należy wierzyć. Naczelna zasada, to im bardziej agresywny środek stosujemy, tym rzadziej należy go używać. Nasz Sidolux stosowany 2 razy do roku sprawdza się znakomicie. Polecamy.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego